Yeni yıl virüsü Neverquest Türkiye’yi de etkiliyor

Yeni yıl virüsü Neverquest Türkiye’yi de etkiliyor

Kaspersky Lab’in açıkladığı trojan Neverquest, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerden 28 siteyi etkiledi.

Kaspersky Lab’in açıkladığı trojan Neverquest, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerden 28 siteyi etkiledi. Kendini çoğaltabilen bu tojanla uzmanlar, internet bankacılığı kullanıcılarına karşı toplu bir saldırı gerçekleşeceğini tahmin ediyor

Heyecanla beklenen yılbaşı gecesine az kaldı. Ancak hemen uyaralım; yılbaşı coşkusunun yaşandığı Aralık ayı, aynı zamanda kötü niyetli siber saldırganların faaliyetlerini büyük ölçüde artırdığı bir dönemdir. Kaspersky Lab analistleri de, bu dönemde, “herhangi bir ülkede, herhangi bir bankaya” saldırabilen zararlı bir yazılım programıyla internet bankacılığı için kullanılan bilgisayarlara virüs bulaştırmak üzere yapılan birkaç bin girişim olduğunu açıkladı. Bunların en dikkat çekeni ise Neverquest. Bu bankacı trojan, internet bankacılığı güvenlik sistemlerini aşmak için kullanılan web yerleştirme, sisteme uzaktan erişim, sosyal mühendislik ve benzeri hemen her olası hileyi destekliyor. Öncekilerden farkı ise kendini çoğaltma yeteneği… Bu sayede Neverquest içeren saldırıların sayısında dünya genelindeki kullanıcılar için mali kayıplara neden olabilecek önemli bir artış bekleniyor.

Kaspersky Lab, Baş Güvenlik Araştırmacısı Sergey Golovanov, trojanla ilgili olarak, “Bankaların web sitelerindeki verileri çalmak için kullanılan zararlı yazılımın oluşturulması ve yayılması ile ilgili birtakım ceza davalarının tamamlamasından sonra, kara borsada bazı boşluklar olduğu ortaya çıktı. Kötü amaçlı yeni kullanıcılar, bu boşlukları yeni Teknoloji ve fikirlerle doldurmaya çalışıyor. Neverquest, ZeuS ve Carberp gibi programların lider konumlarını ele geçirmeye yönelik tehditlerden sadece bir tanesi” açıklamasında bulunuyor.

TÜRKİYE DE LİSTEDE

Neverquest, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerden 28 siteyi Türkiye dışında listede, Almanya, İtalya ve Hindistan da bulunuyor. Neverquest, kullanıcı tarafından bir bankanın web sitesinin değiştirilmiş sayfalarına girilen tüm verilerle birlikte banka hesaplarına ulaşmak için kullanılan kullanıcı adı ve parolaları da çalıyor. Bankaların siteleri ve ödeme sistemleri, trojanın hedefinde… Trojan aynı zamanda, kötü niyetli kullanıcıların hedefledikleri banka listesini yenilemelerine ve daha önce hedef listesinde olmayan yeni web sitelerine yerleştirmek üzere kod geliştirmelerine de yardımcı oluyor.

MAĞDURLARIN PARALARIYLA BORSA OYNUYORLAR

Bu özel program tarafından hedeflenen sitelerin tamamı içerisinde bir yatırım fonu, ilk hedef olarak ortaya çıkıyor. Bu web sitesi, müşterilerine mali varlıklarını çevrimiçi olarak yönetebilmeleri için yöntemler gösteren uzun bir liste sunuyor. Bu da kötü niyetli kullanıcılara yalnızca kendi hesaplarına nakit para aktarma şansı değil, aynı zamanda Neverquest mağdurlarının hesaplarını ve paralarını kullanarak borsada oynama şansı da veriyor.

Siber suçlular internet bankacılığı sistemleri üzerinden kullanıcı hesaplarına erişim kazandıktan sonra, ilgili kullanıcıdan kendi hesaplarına veya doğrudan kendilerine ulaşabilecek bir iz bırakmamak için, diğer mağdurların hesaplarına para transferi yapıyorlar.

Neverquest gibi tehditlere karşı koruma sağlayabilmek için standart bir Antivirüs çözümünden daha fazlası gerekiyor; kullanıcılar para transferlerini güvence altına alan özel bir çözüme ihtiyaç duyuyor. Bu çözüm, özellikle çalışan bir tarayıcının işlemini kontrol edebilmeli ve diğer uygulamalar tarafından herhangi bir şekilde değiştirilmesini engelleyebilmelidir.

Bir Siber Saldırı Nasıl Çözüldü

Bir Siber Saldırı Nasıl Çözüldü

130.000 dolar tutarında paranın neredeyse çalınmak üzere olduğu bir olay

Bir Rus şirketi; Kaspersky Lab’dan kurumsal hesabından 130.000 dolar tutarında paranın neredeyse çalınmak üzere olduğu bir olayı araştırmasını istedi. Şirketin temsilcileri bu olayın arkasında bir zararlı yazılımın olduğundan şüphe ediyordu. Şüpheleri, araştırmanın daha ilk günlerinde doğrulandı. Bu hikaye her ne kadar Rusya’da geçiyor olsa da bu tür siber suçlar ülkeden ülkeye çok az farklılık gösteriyor.

Siber suçlular, devletin vergi dairesinden gelen bir mesaj izlenimi veren zararlı bir eklenti içeren bir e-posta göndererek şirketin bilgisayarlarına virüs bulaştırmışlardı. Kurumsal ağ içinde muhasebe bilgisayarına erişim sağlamak için kullanıcılar, yasal bir programın değiştirilmiş bir sürümünü kullandı. Parayı çalmak içinse zararlı yazılım programı kullanıldı. Bu yazılım, kaynak kodu halka açık olan bankacılık Trojanı Carberp öğelerini içeriyordu. Siber suçlular C&C sunucularını yapılandırırken bir hata yapmış ve Kaspersky Lab uzmanlarının virüs bulaşan diğer bilgisayarların IP adreslerini keşfetmesine ve tehditle yüz yüze olan diğer kişileri uyarmasına olanak tanımıştı.

Finans odaklı siber suçlular tarafından hedeflenen şirkete hizmet veren banka, 130.000 $ çekme denemesini engelledi. Bununla birlikte siber suçlular, bankada herhangi bir alarmı tetiklemeyecek kadar küçük ve müşterinin muhasebesinden ek onay gerektirmeyen 8.000 $ tutarında bir ödemeyi başarıyla gerçekleştirdiler.

Açıklardan Yararlanma Amaçlı Kod

Kaspersky Lab’ın Global Acil Durum Yanıtlama Ekibi (GERT), saldırıya uğrayan kurumdan saldırıya uğrayan bilgisayarın sabit diskinin bir görüntüsünü elde etti. Bunun üzerinde çalıştılar ve kısa sürede devlet vergi dairesi adına gönderilen şüpheli bir e-posta mesajını tespit eder etmez kurumdan bazı belgeleri sağlamalarını istediler. Gerekli belgelerin bir listesi ekli bir Word belgesiyle gönderildi. Belgede, açıklardan yararlanma amaçlı kod CVE-2012-0158 bulunuyordu; Bu kod belge açıldığında etkinleşiyor ve kurban bilgisayara başka bir zararlı yazılım programı indiriyordu.

Virüs bulaşan bilgisayarın sabit diskinde GERT uzmanları, bilgisayarlara uzaktan erişmek için tasarlanmış yasal bir programın değiştirilmiş bir sürümünü tespit etti. Bu programlar muhasebeciler veya sistem yöneticileri tarafından yaygın olarak kullanılır. Ancak programın kurban bilgisayarda tespit edilen bu sürümü, virüs bulaşmış sistemde kendi varlığını gizleyecek şekilde değiştirilmişti: Windows Görev Çubuğunda simgesi gizlenmiş, ayarlarının depolandığı kayıt anahtarı değiştirilmiş ve GUI ekranı devre dışı bırakılmıştı. Kaspersky Lab ürünleri bu programı ‘Backdoor.Win32.RMS’ kararı ile engelledi.

Ancak bu, kurban bilgisayarda tespit edilen yegane zararlı yazılım programı değildi. Sonraki araştırmalar, siber suçluların kurban bilgisayara uzaktan Sanal Ağ Bilgi İşlem (VNC) erişimi sağlamak için kullandıkları Backdoor.Win32.RMS arka kapı kodunun yardımıyla kurban bilgisayara bir diğer arka kapı kodunun (Backdoor.Win32.Agent) indirildiğini gösterdi. İlginç bir biçimde Backdoor.Win32.Agent kodunun içinde bankacılık
Trojanı Carberp’in öğeleri tespit edildi. Carberp’in kaynak kodu bu yıl içinde yayınlanmıştı.

Backdoor.Win32.RMS kodunun yardımıyla siber suçlular, trojan Backdoor.Win32.Agent kodunu kurban bilgisayara indirdi. Backdoor.Win32.Agent kodu ile bilgisayarın kontrolünü ele geçirebildiler.  Böylece siber suçlular, uzak banka sisteminde yasa dışı bir ödeme emri oluşturdu ve banka tarafından güvenli görünen muhasebe bilgisayarının IP
adresiyle bu emri onayladı. Ancak siber suçlular muhasebe tarafından işlemi gerçekleştirmek için kullanılan şifreleri ele geçirmeyi nasıl başarmıştı? Uzmanlar araştırmalarına devam etti ve bir diğer zararlı yazılım programı
tespit etti; Trojan-Spy.Win32.Delf. Bu program, klavyeden girilen verileri ele geçiren tuş kaydediciydi. Bu yolla siber suçlular, muhasebe şifresini çaldı ve yasa dışı işlemi gerçekleştirdi.

Yeni kurbanlar 

Araştırma sona ererken uzmanlar, bir diğer ilgi çekici gerçeğin farkına vardı: saldırıda kullanılan tüm zararlı yazılım programları, IP adresleri aynı alt ağa ait olan C&C sunucularından yönetiliyordu. Bu alt  ağı kullanan siber suçlular, Kaspersky Lab uzmanlarının Trojan-Spy.Win32.Delf tarafından etkilenen diğer bilgisayarların adreslerini bulmalarını sağlayan bir hata yaptılar. Bu bilgisayarların çoğunlukla küçük ve orta ölçekli işletmelerin  bilgisayarı olduğu görüldü. Kaspersky Lab derhal virüs bulaşan bilgisayarların sahipleriyle temasa geçti ve onları tehdit hakkında uyardı.
Kaspersky Lab Global Acil Durum Yanıtlama Ekibi’nde Zararlı Yazılım Analisti olan Mikhail Prokhorenko şunları söyledi: “Bu hikaye her ne kadar Rusya’da geçiyor olsa da teknik bir bakış açısıyla ülkeye özgü olduğunu söylemek oldukça zordur; aslında bu tür siber suçlar ülkeden ülkeye çok az farklılık göstermektedir. Dünyanın her yerinden birçok şirket, yamalanmamış zayıf noktalar içeren Windows  ve Microsoft Office sürümleri kullanmaktadır. Ayrıca, farklı ülkelerdeki bankacılık hizmetleri üzerinden şirketlerin finans departmanlarının bankalar
ile iletişim sağlama yöntemleri arasındaki farklar oldukça küçüktür. Bu durum, uzak bankacılık sistemleri aracılığıyla para çalan siber suçların hayatlarını kolaylaştırmaktadır.”

Kurumsal hesaplardan paralarının çalınması riskini en aza indirmek için Kaspersky Lab  uzmanları, uzak bankacılık sistemleri kullanan kurumlara güvenilir bir çok faktörlü kimlik denetimi oluşturmalarını (simgeler, banka tarafından sağlanan tek seferlik şifreler, vb), kurumsal bilgisayarlar da kurulu yazılımların hızlı bir şekilde güncellendiklerinden emin olmalarını (bu özellikle finans departmanlarında kullanılan bilgisayarlar için geçerlidir), bu bilgisayarları güvenlik çözümleriyle korumalarını, personeli saldırıların işaretlerini fark  edebilmeleri ve bu olaylara hızlı bir şekilde yanıt verebilmeleri için eğitmelerini tavsiye ediyor.

Bu güvenlik olayının Kaspersky Lab tarafından nasıl araştırıldığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi Mikhail
Prokhorenko’nun Securelist.com web sitesi adresindeki makalesinde bulabilirsiniz.