Web Sitenizi Yeniden Yapılandırmadan Önce Sorulması Gereken ilk 5 Soru ?

//Web Sitenizi Yeniden Yapılandırmadan Önce Sorulması Gereken ilk 5 Soru ?

Web Sitenizi Yeniden Yapılandırmadan Önce Sorulması Gereken ilk 5 Soru ?

Bir web siteniz özellikle e-ticaret ya da sürekli içerik üreten bir siteniz varsa belli aralıklarla web sitenizin tasarımını yenilemeniz gerekir. Çünkü, sürekli değişen kullanıcı deneyimleri ve gelişen yeni web teknolojileri var. Bu dinamik sürece sizin dahil olup teknolojiye ayak uydurmanız kullanıcılarınız açısından olumlu izlenim bırakır ve dönüşüm oranlarınızı artırırken hemen çıkma oranlarınızı düşürür.

Web sitenizi yeniden tasarlanması gerektiğine inanıyorsanız, kendinize sormanız ve dikkat etmeniz gereken bazı temel sorular var.

Neden web sitemi tekrar tasarlıyorum?
Birçok web sitesinin ilk hedeflerinden bir tanesi web sitesine mümkün olduğunca trafik çekmek; fakat bundan sonra daha önemli bir konu gündeme geliyor. Web sitenize gelen kullanıcıları nasıl mutlu edebilirsiniz? Bir web sitesinde yüksek hemen çıkma oranı var ise bunun 2 sebebi vardır biri dijital pazarlama ile yaptığınız strateji yanlış web sitenize doğru kitleyi getirmiyorsunuz diğeri ise web siteniz hedef kitlenize uygun değil. Eğer hemen çıkma oranının 2. sebepten dolayı yüksek ise yeni bir web sitesi tasarlamanın zamanı gelmiş demektir.

Şu anki web sitemle ilgili problemler neler?
Bu soruyu cevaplamanın en güzel yolu Google Analytics gibi web analiz araçlarını incelemekten geçiyor. Yüksek hemen çıkma oranı ve çıkma oranı olan sayfalarda büyük olasılıkla problem vardır. Bu yüzden bu sayfaları mobil öncelikli olmak üzere çeşitli web tarayıcılarında test edip sorunları tespit edip yeni web sitesinde bu sorunlara özellikle dikkat etmelisiniz.

Diğer web sitelerinde önemli olan özellikler neler?
Bir gerçek var ki herkesin büyük olsun küçük olsun en az bir rakibi var. Bu yüzden kendinize en yakın gördüğünüz rakipleri inceleyip insanların sıkça kullandığı rakiplerinizde olup sizde olmayan özellikleri belirleyebilirsiniz. Yeni web sitenizde de bu özellikleri bulundurmanız kullanıcıların rakiplere gitmek yerine sizi tercih etmesini sağlayabilir.

Kategorilendirmeyi nasıl yapmalıyım?
E-ticaret siteleri için bir diğer önemli konu da kategorilendirme. Web sitesine gelen kullanıcıların aradığı ürünü rahatlıkla bulabilmesi gerekir ki siteden hemen ayrılmasın. Bu yüzden yine mevcut sitenizin ve rakiplerinizin kategori yapısını inceleyerek detaylı bir kategorilendirme çalışması yapmanızı öneririm.

Hangi yeni özellikleri eklemeliyim?
Bu sorunun en iyi cevabını web sitenizin yoğun bir şekilde kullanan kullanıcılarınız verir. Web sitenizde yeni tasarıma geçmeden önce kullanıcılara hedeflerini tamamladıktan sonra site içerisinde ya da e-posta yoluyla geri bildirim ve istekleri varsa isteklerini doldurabilecekleri form gönderebilirsiniz. Bu sayede sizde var olmayan ama kullanıcılarınızın istediği özellikleri öğrenebilir yeni sitenizde bu özellikler üzerine çalışabilirsiniz.

Bir web sitesini tekrar tasarlamak çok büyük ve zorlu bir iş. Fakat iyi test ve analizlerle düzenli bir plan yapıldığında dönüşüm oranını arttırmanın en güzel yollarından biri. Yukarıdaki 5 soru ana sorular. Bunun yanında web sitenizi tasarlamadan önce sistemsel, tasarımsal, seosal gibi bir çok konuda kategorilere ayırarak plan yapmanız işinizi kolaylaştırabilir.

By | 2018-05-10T01:01:31+03:00 Mayıs 10th, 2018|Web Tasarım|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

ankara yara bakımıkronik yara bakımı